Oświetlenie uliczne typu LED
Czy oświetlenie uliczne typu LED pozwoli samorządom obniżyć koszty i/lub zwiększyć pokrycie obsługiwanego obszaru?
Szukając oszczędności, władze samorządowe w naszym kraju często włączają oświetlenie tylko na kilka godzin wieczornych i porannych. Są już w Polsce przykłady gmin pokazujące, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać drogi i ulice nawet przez całą noc, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad 50%, co ma istotny wpływ na finanse gminy. Są to przykłady gmin nie tylko miejskich, ale również wiejskich – o stosunkowo dużym obszarze i jednocześnie małym zagęszczeniu zabudowy. To wszystko dzięki zastąpieniu starych lamp rtęciowych i sodowych lampami typu LED i/lub inwestycją w nowoczesne sterowanie.
Jak podają producenci, lampy uliczne oparte na technologii LED to obecnie najbardziej oszczędne źródło światła do oświetlenia autostrad, skrzyżowań i ulic. Produkt bardzo dobrze sprawdza się do oświetlenie wszelkiego rodzaju osiedli, dróg wielopasmowych, placów, parkingów, składów i ogrodów. Dzięki innowacyjnej technologii wydajność takiej lampy sięga do 100 lumenów na Watt. Oświetlenie uliczne musi być przystosowane do pracy w ciężkich warunkach atmosferycznych. Klasa szczelności IP65 i duża odporność na różnice temperatur i światło o wysokim kontraście powoduje, iż lampy uliczne LED spełniają wszystkie wymogi niezbędne do zastąpienia ich w miejsce lamp starego typu.
Ciekawe, że jeden ze światowych koncernów produkujących nowe systemy oświetlenia pierwszy tego typu projekt w Polsce przeprowadził w gminie liczącej 3800 mieszkańców. Dało to doskonałe efekty. Dokonano modernizacji 354 opraw oświetleniowych z czego 213 wymieniono na nowe oprawy Led o mocy 55W i 73W. W pozostałych oprawach, po gruntownym przeglądzie, funkcjonujące dotąd źródła światła zostały wymienione na energooszczędne źródła LED-owe. Ponad połowę wymienionych opraw stanowiły przestarzałe oprawy rtęciowe o mocy 250W oraz 125W. Przed modernizacją moc oświetlenia ulicznego w gminie wynosiła 54 kW, natomiast po wymianie na oprawy LED jest to 26kW. Ponadto nastąpiła znaczna poprawa oświetlenia ulic, wzrosło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a koszty zużycia energii spadły o ponad 50%. Zainstalowane oprawy zostały też wyposażone w sterowniki, czyli fabrycznie zaprogramowane urządzenie zmieniające natężenie oświetlenia, dzięki którym można uzyskać dodatkowe 30% oszczędności energii.
Reasumując, wydaje się, iż nowy system oświetleniowy jest nie tylko energooszczędny i ekologiczny, ale także bardziej przyjazny dla mieszkańców. Producenci podają, że białe światło emitowane przez diody LED postrzegane jest jako bardziej naturalne i jaśniejsze. Przeprowadzone badania wskazują, że przy zainstalowanym białym świetle znacznie łatwiej rozpoznaje się obiekty, kształty i kolory po zapadnięciu zmierzchu. Zwiększona widoczność to główny element przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa na drogach – a to poza ograniczeniem kosztów – wydaje się bezcenne!
Marek Kowalski
Autor jest magistrem ekonomii i absolwentem handlu zagranicznego; posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe – pracując na stanowiskach kierowniczych w sferze finansów, zarządzania projektami (w tym restrukturyzacji) oraz importu w największych firmach Podkarpacia